Kulaklarda asimetrik bozukluk

Görsel Anlatımlı Videolar

İnsan kulaklarında ki asimetrik bozukluk hakkında bilgiler vermeden önce bozukluğun neden kaynaklandığı hakkında bilgi vermek ile başlamakistiyorum. 

Kulaklarda asimetrik bozukluk neden olur ?

Kulakların tekinde veya ikisinde olan öne veya arkaya eğilim veya yatay açılma ile kepçe kulak dediğim durum ortaya çıkar. Bunun ilk ve en çok görülen nedeni aileden gelen genetik bağlardır. İlla babanızda değil de, dedeniz de veya onun babasında gibi aileden gelen bir genetik rahatsızlık birkaç kuşak sonra sizin başınıza gelebilir. Bu ille baba taraflı sülale bağı olması da gerekmez. Dayınız da teyzenizden de gelebilir. İlk ve en önemli nedeni budur. 

2. ise travmalardır. Yani fiziksek zedelenmeler. Küçük yaşlarda kulaklarda görülen fiziksel darbe veya zedelenme kulaklarda yamulmaya yani kepçe kulak olmanıza neden olabilir. Bu sonradan olan bir nedendir. Her iki durumda da kulak asimetrisi bozulur ve ameliyat gerektirir. 

Kulaklarda asimetrik bozukluğu ameliyatı

Kulaklarda olan bu asimetrik bozukluğun tedavisi sadece ameliyattır. Çünkü ameliyat kalıcı tek çözümdür. Diğer alternatif tıp yöntemleri ile geçici çözümler denense de kalıcı ve sağlam olmayacaktır. Ameliyat birkaç farklı yöntem ile yapılabilir. Bu ameliyat öncesi muayene ile belirlenir. Ameliyat tam teşekküllü hastane de ameliyat ortamında yapılmalıdır. Ameliyat lokal anestezi ile yapılır. Ameliyat süresi ortalama 1 saat olup tedavi kalıcı ve kesin çözüm getirir.

Tek kulak Asimetrik bozukluk

Tek kulakta olan asimetri bozukluğu da olan hastalarımız olup bu gurup genelde iş kazası ile olana gruptur. Çalışma ortamında kaynaklanan sorunlardan dolayı olur. Ameliyat şekli değişmez. Aynı koşullarda tek kulak için ameliyat yapılır. Ameliyat ücretlerinde değişmeler olabilir. Bu da aynı şekilde çözümsüz değil ameliyat ile çözülebilecek sorunlardandır.

Bu Makale 868 kez Okunmuştur.

Anahtar Kelimeler: , ,

3 comments:

aslıhan20 Aralık 2014 at 07:25Reply

Ben beş ay önce kepçe kulak ameliyatı oldum bu zamana kadar hiç ağrısı olmamıştı.Birkaç gün önce çok agrimaya başladı neden?

can25 Haziran 2015 at 14:57Reply

Aslıhan hanim ben kepce kulak ameliyatı olmayı düşünüyorum siz oldunuz onerirmisiniz

Ozan Çeliker31 Temmuz 2015 at 20:46Reply

Şantiyeden beni çağırıyorlar.. Kepçe lazımmış.. 🙁