Bebeklerde Kepçe Kulak Ameliyatı

Görsel Anlatımlı Videolar

Bazı bebeklerde hiç istemesek de, kulaklarında bir kepçelik olarak doğabiliyor. Bu durum karşısında canımızdan kıymetli bebeklerimiz için ne yapmamız gerekiyor ? Bu konu hakkında biraz bilgi paylaşmak istiyorum.

Bebeklerde kepçe kulak sorunu varsa genelde anne baba hemen bandaj veya kulaklarını geri yatıracak bir şey ile kulakları geri atmaya çalışıyor. Bize sorduklarında tamam diyoruz deneyin diyoruz ama tıbben o kulakların düzelmesi mümkün değil. Fakat ilerleyen yaşlarda anne ve babanın keşke bir deneseydik belki düzelir di dememeleri için bu uygulamalara kimyasal olmamak şartı ile izin veriyoruz. 

Bebeklerde kepçe kulak nasıl engellenir 

Bebeklerde kepçe kulak yukarıda belirtiğim yöntemlerin dışında yöntemler de denense genetik bir problem olduğu için çözümü sadece ameliyattır. Bu yüzden farklı yöntemler sizi sonuça götürmesini beklerken bebeğinize zarar vermekten kaçınınız.

Bebeklerde kepçe kulak nasıl önlenir ? 

Bebeklerde kepçe kulak sorunun önlemenin tek yolu ameliyattır. Bunun dışında kullanılan yöntemlerin hiçbiri kalıcı bir çözüm sağlamaz. Ameliyatı da bebeklerde yapılması uygun olmaz. 6-7 yaşlarında anne ve babanın isteği üzerine ameliyat yapılması gerekir. 

Ameliyatı fazla uzatmadan çocuğun yaşı büyümeden yapılması çocuğun yararına olacaktır. Fazla beklemek akranları arasında dalga konusu olması çocuğa psikolojik zarar verir. Bu yüzden ameliyat yaşı 6 dır. 

Bebeklerde Kepçe Kulak Ameliyatı nasıl yapılır ?

bebeklerden kulak ameliyatında yaşına özel ayrı bir işlem yapılmaz. Gene ip ile askı tekniği veya klasik yöntem uygulanır. Bu seçim muayene sonrasında çocuğun kulak yapısına göre seçilerek yapılır. Ameliyathane ortamında ameliyat yapılmalıdır. Lokal anestezi veya çocuğun korkmasına bağlı genel anestezi ile tam uyutarak da ameliyat yapılabilir.

Ameliyat sonrasında tekniğe göre değişken ya 1 hafta yada bir gün süre ile bandaj takılır. Klasik yöntemde bu bir hafta olur. Ameliyat sonrasında kulaklara fiziksel zararlardan kaçınılacak şekilde bu süre geçirilmelidir.

Çocuklarda Kepçe kulak ameliyatı zararlı mıdır ? 

Erkek yaşlarda yapılan kepçe kulak ameliyatları zarardan çok fayda sağlar. Bunun en birinci nedeni de, çocukların kendilerini bilmeden kepçe kulaklarından kurtulmalıdır. Çünkü büyüdükçe sosyal çevresinde kulakları ile alay edilmesi durumu oluşabilir. Bu da çocuğunuzda psikolojik sorunlara yok açabilir. 

Bu yüzden kepçe kulak sorunu olan bir çocuğun 7-8 yaşlarında anne ve babasının desteği ile bu ameliyatı olması gerekir. Tavsiye edebileceğim bir husus da çocuğunuzda ki kepçe kulak deformitesinin geçmesini beklememenizdir. Çünkü bu sorun ilerleyen yaşlarda kendiliğinden düzelmez. Aksine dediğim gibi kalıcı hasarlara bile yol açabilir. Ayrıca ameliyatsız yöntemleri de deneyerek zaman kaybetmemenizdir. Çünkü ameliyat bu işte kalıcı ve kesin çözümdür. Ameliyat olmadan bu rahatsızlıktan kurulmayı beklemeyiniz.

Tüm sorularınızı iletişim sayfasından bana gönderebilirsiniz. 

Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim

Op Dr Ali Mezdeği

Bu Makale 2.468 kez Okunmuştur.

Anahtar Kelimeler: , , ,

12 comments:

hülya24 Mart 2014 at 13:07Reply

merhabalar dr bey bahsttiniz gibi 10 aylık bir oglum varve bahsettiniz sorun bizdede var danışmak istedigim iple ameliyat suan için uygun olmazmı?

Op Dr Ali Mezdeği16 Mayıs 2017 at 12:54Reply

10 aylık bir bebeğe uygulanmaz. Bir süre sonra düzeleceğini göreceksiniz. Düzelmez ise, helişimin tamamladıktan sonra ancak ameliyat planlanabilir.

ibrahim28 Eylül 2014 at 18:41Reply

benim çocuğum 6 yaşında erkek. bu tedavi yöntemini düşünüyoruz. Ama benim sigortalı olmam tedavi masraflarını düşürürmü.. İple veya klasik yöntem arasındaki tedavi masrafları nelerdir..bilgi verebilirmisiniz..

Op Dr Ali Mezdeği16 Mayıs 2017 at 12:54Reply

Merhaba ibrahim bey ;
6 yaşında olması da pek uygun değil. Sigorta bu ameliyatı karşılamaz.
İple veya klasik yöntem hangisi olursa olsun fiyat aynıdır. kullanılan teknik fiyatı değiştirmez.

aysel5 Kasım 2014 at 18:05Reply

Kepçe kulak operasyonunu 5 6 yasında degil yavrum daha 4 aylık daha ben şimdiden fiyatını ögrenmk istedim iple de 5 6 yasında yapıyormusunuz

Op Dr Ali Mezdeği16 Mayıs 2017 at 12:53Reply

Merhaba Aysel hanım ;
Evet dediğiniz gibi o yaşta olmaz.
Fiyat ve Ameliyat hakkında ki Tüm sorularınız için ;
WhatsApp Hattımız : 0543 241 3 241 den yazabilir veya arayarak bilgi alabilirsiniz.

Sevtap22 Haziran 2016 at 14:06Reply

Merhabalr benim kızım da 8 aylık kepçe kulak sorunumuz var 6-7 yasından önce bu operasyon olması mümkün değil mi acaba ?? Bide fiyat hakkında bilgi sahibi olabilir miyim??

Op Dr Ali Mezdeği16 Mayıs 2017 at 12:52Reply

Merhaba Sevtap hanım ;
Evet o yaşta olması mümkün değil. Zaten bir süre sonra kulak öyle kalmaz düzelecektir. Gelişimini tamamlayana kadar beklemek gerekir.

Samet Saygın12 Ekim 2016 at 19:46Reply

Benim kardeşim 5 yaşında kepçe kulak ameliyatı olabilir mi

Op Dr Ali Mezdeği16 Mayıs 2017 at 12:51Reply

5 yaşında olan bir çocuk için kepçe kulak ameliyatı yapılmaz. Bir süre gelişimin tamamlayana kadar beklenmesi gerekir. bu süre sonrasında eğer hala kepçe ise kulaklar o zaman ameliyat planlanabilir.
Sağlıklı günler dilerim.

Özlem20 Haziran 2017 at 00:01Reply

Merhabalar 8 aylık bir kızım var ve kulakları maalesef kepçe, düzelme hangi aya kadar olabilir yani kesin kepçe demek için ne kadarlık olması gerekir?

Op Dr Ali Mezdeği29 Haziran 2017 at 12:46Reply

Merhaba özlem hanım ;
Gelişimini tamamladığından ameliyat olabilir. O zamana kadar da zaten büyük ihtimal ile kendiliğindne düzelir. Düzelmez ise, 16 yaşlarında ameliyat olabilir.